25
فروردین

هرآنچه باید درباره کابل تلویزیون بدانید

وقتی تلویزیون خود را خریداری می‌کنید ممکن است در میان گزینه‌های زیاد پیش رو و کابل‌هایی مورد نیاز است سردرگرم شوید. در اینجا اطلاعاتی که لازم است درباره آنها بدانید را به شما می‌دهیم:

اگر میخواهید از تلویزیون نو و سطح بالای خود بیشترین استفاده را ببرید و تمام کنسول‌ها و دستگاه‌هایتان به خوبی و درستی کار کنند به یک سری کابل تلویزیون احتیاج خواهید داشت. اگر کابل‌ها و سیم‌های زیادی را دوروبرتام می‌بینید که نمی‌دانید هرکدام به چه دردی می‌خورد در شما را با آنچه نیاز است بدانید آشنا خواهیم کرد.

 

کابل HDMI

 

کابل متصل کننده تلویزیون شما به دستگاه‌های دیگر مانند پخش‌کننده بلوری و یا ست-تاپ باکس
تلویزیون‌های فول اچ دی و پخش‌کننده بلوری‌های معمولی به یک کابل HDMI ۱.۴ احتیاج داریم. این کابل انتقال‌دهنده تصویر و صدا را بین دو دستگاه است و می‌تواند صدا را شفاف و تصویر را با کیفیت منتقل کند.
هردوسر کابل مثل هم هستند بنابراین لازم نیست نگران این باشید که کدام سری به کدام دستگاه می‌خورد. اگر تلویزیون UHD 4K و پخش بلوری Ultra HD دارید حتما به کابل HDMI 2.0 احتیاج دارید. این کابل برای انتقال تصاویر با کیفیت بالاتر طراحی و ساخته شده‌اند. استفاده از کابل HDMI 1.4 بدین معنی است که نمی‌توانید از کیفیت تصویر موجو نهایت استفاده را ببرید.
آیا درگاه ورودی کابل HDMI در پشت تلویزیون شما کوچکتر از حالت عادی بنظر می‌رسد؟ در این صورت به احتمال زیاد این یک درگاه HDMI mini است. بدین منظور شما نیاز دارید که از یک مبدل mini HDMI به HDMI استفاده کنید. اگر تلویزیون هوشمند دارید می‌توانید با استفاده از یک کابل HDMI و یک کابل تلفن توکار اینترنت داشته باشید.\

 

کابل اسکارت

 

یکی از متداول‌ترین کابل های تلویزیون برای وصل کردن پخش‌کننده DVD، VHS و کنسول بازی‌های قدیمی است. یکی از درگاه‌های استانداردی که خیلی زود از رده خارج شد. این درگاه با HDMI که با اتصال به دستگاه‌های HD کیفیت تصویر بهتری ارائه می‌داد جایگزین شد. تلویزیون‌های جدید معمولا این درگاه را دارند ولی اگر این درگاه وجود نداشت و شما به آن احتیاج داشتید می‌توانید از یک مبدل SCART به HDMI بهره ببرید.
درگاه کامپوننت و کامپوزیت ویدئو (AV)
درگاهی دیگر برای اتصال پخش‌کننده دی وی دی و بلوری، ست‌تاپ باکس و کنسول بازی به تلویزیون
این دو کابل ممکن است شبیه هم بنظر بیایند اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند:
کاپوننت: دارای ۵ کابل ـ سه عدد برای ویدئو (قرمز، آبی، سبز) و دو عدد برای درگاه صوتی. این نوع از اتصال در تلویزیون‌های HD متداول است.
کامپوزیت: دارای ۳ کابل (زرد، سفید، قرمز) یک عدد برای تصویر و دو ورودی دیگر برای درگاه صوتی، که معمولا با نام کابل RGB هم خوانده می‌شوند. اگر تلویزیون شما این ورودی را ندارد، می‌توانید با استفاده از آداپتور اسکارت از این ورودی استفاده کنید.

 

کابل USB

 

 

اتصال لپ‌تاپ و فلش کارت تلویزیون برای مشاهده عکس و ویدئو در صفحه بزرگ
شما می‌توانید از این کابل برای متصل کردن لپ‌تاپ به تلویزیون استفاده کنید و یا با اتصال به اینترنت آن را به تلویزیون هوشمند تبدیل کنید.

 

خروجی صوتی دیجیتال (SPD/IF)

 

کیفیت صدای خروجی تلویزیون خود را با متصل کردن آن به سیستم صوتی چند برابر کنید
اگر سیستم صوتی شما فاقد رابط HDMI است، این خروجی امکان بالا بردن کیفیت صوتی تلویزیون را به شما می‌دهد.
این خروجی صدایی شفاف و فوق‌العاده را با تبدیل آن به صدای دیجیتال به ارمغان می‌آورد.

 

کابل DVI و VGA (D-Sub)

 

راهی دیگر برای متصل کردن لپ‌تاپ یا کامپیوتر به تلویزیون به جای کابل HDMI
پورت SPD/IF تصویری صدایی باکیفیت و شفاف را با تبدیل صوتی دیجیتال به دست می‌دهد. در کل برای انتقال ویدئو از کابل HDMI استفاده می‌شود اما اگر سیستم صوتی شما خروجی HDMI نداشت این کابل گزینه مناسبی است.

دیگر تجهیزات دیجیتال – مبدل RF


کانال‌های تلویزیون را در اتاق‌های مختلف خانه تماشا کنید
آیا می‌خواهید برنامه‌های مورد علاقه خود را در هر نقطه از خانه که هستید تماشا کنید؟ در این صورت به یک مبدل RF احتیاج خواهید داشت. این مبدل به شما این امکان را می‌دهد که ست-تاپ باکس را به تلویزیون‌های دیگر متصل کرده و در هر جای منزل خود که بخواهید آن را تماشا کنید. اگرچه در تلویزیون اصلی فقط می‌توانید همان کانال را داشته باشید.