18
دی

۱۰ اشتباهی که نباید هنگام خرید تلویزیون دچار آن شد: نور اتاق و پنجره‌ها

نور اتاق تأثیر مستقیمی روی دید شما از تلویزیون دارد. بسیاری از تلویزیون‌ها در محیطی که نور متوسطی دارند خوب عمل می‌کنند، اما هرچه تاریک‌تر بهتر؛ خصوصا برای ویدئو پروژکتورها. هیچ‌گاه تلویزیون خود را روی دیواری که مقابل پنجره قرار دارد نصب نکنید. اگر برای پوشاندن پنجره‌ها پرده نصب کرده‌اید، مطمئن شوید که در صورت کشیدن پرده‌ها هیچ نوری به اتاق نفوذ نمی‌کند.

نکته مهم دیگر، سطح نمایشگر تلویزیون است. برخی از آنها مات و ضدرفلکس هستند و نور انعکاس یافته در آن‌ها به حداقل می‌رسد. بعضی تلویزیون‌ها بخاطر داشتن صفحه شیشه مانند به محافظت بیشتری در برابر عوامل فیزیکی احتیاج دارند. برای جوگیری از این مشکل می‌توانید از محافظ صفحه تلویزیون استفاه کنید تا حتی در نور زیاد هم کیفیت تصویر شما افت نکند. در مواردی که تلویزیون شما مقعر باشد این بازتاب نور حتی شکل تصویر را تغییر می‌دهد و سطح بیشتری از صفحه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و این می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. یکی از راه‌های تشخیص این مسأله این است که تلویزیون را در شرایط نور طبیعی یا معمولی از جهت‌های مختلف بررسی کنیم و ببینیم آیا نور محیط روی آن تأثیر منفی دارد یا خیر.

همچنین برخی فروشگاه‌های صوتی تصویری یک اتاق تاریک نیز برای تست تلویزیون در آن اتاق‌ها نیز دارند، تا حد امکان سعی کنید آن‌ها را در این محیط ها نیز تست کنید. اما حتما توجه داشته باشید که گاهی فروشندگان نمایش تصویر را در حالت تنظیمات “torch mode”  و یا “Vivid” قرار می دهند تا رنگ تصاویر اغراق‌آمیزتر از آنچه در واقعیت هست بنظر بیاید و با بالا رفتن کنتراست رنگ و نور تصویر باکیفیت‌تری به دست دهد. اما این تنظیات نمی‌تواند راه‌حلی برای مشکل انعکاس نور باشد.