15
آبان

چگونه از شر انعکاس نور روی تلویزیون خلاص شویم؟

اگر خیلی علاقه‌مند به تماشای تلویزیون در تاریکی نباشید قطعا انعکاس نور روی تلویزیون شما را اذیت خواهد کرد. حتما شما هم تجربه کردید که انعکاس نور روی کیفیت تصویر تأثیر منفی خواهد داشت. اما نگران نباشید، در این مطلب شما را راهنمایی خواهیم کرد که این مشکل را حل کنید.

بیشتر افراد علاقه زیادی به تماشای تلویزیون در تاریکی ندارند اما معمولا در اتاقی که چراغ روشن باشد تلویزیون‌های ال ای دی نور چراغ را انعکاس می‌دهند. حتی اگر صفحه تلویزیون شما مات باشد تصویر چراغ در تلویزیون به نحوی کیفیت تصویر را پایین خواهد آورد.

در این‌جا چند ترفند را برای شما بیان می‌کنیم که با هر چراغ و یا لوستری در اتاق خود بهترین کیفیت تصویر را داشته باشید.

 

مشکل دقیقا از کجا بوجود می‌آید؟

بیشتر صفحه تلویزیون‌های امروزی براق هستند که برای هر منبع نوری مانند یک آینه عمل می‌کنند. اگر تلویزیون شما هم از این نوع است قطعا می‌دانید از چه دارم حرف میزنم.

جالب است که گاهی حتی تلویزیون‌های صفحه مات نیز اگر چه این حالت آینه مانند را ندارند، اما باز هم وجود یک منبع نور در اتاق کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد.

 

راحت‌ترین راه حل

چراغ‌ها را خاموش کنیم، درست است؟ شاید همین‌طور باشد. اما بسیاری از افراد به یک دلیل علاقه‌ای به خاموش کردن چراغ‌ها هنگام تماشای تلویزیون ندارند: خستگی چشم. بسیاری هنگام تماشای تلویزین در تاریکی احساس سوزش در چشم خود می‌کنند. بطور لی برای جلوگیری از این مشکل بهتر است تلویزیون شما بزرگتر باشد. چرا که علت سوزش و اشک چشم بزرگ شدن مردمک چشم در تاریکی است. بنابراین هرچه میزان و سطح نور بیشتر باشد چشم شما کمتر اذیت خواهد شد.

یکی از راه‌های کنترل این موضوع، تنظیم روشنایی و نور پس‌زمینه تلویزیون از پنل تنظیمات تلویزیون است. می‌توانید با استفاده از منوی تنظیمات تصویر تلویزیون خود تا میزان دلخواه و حدی که انعکاس نور شما را اذیت نکند آن را تنظیم کنید.

اما تماشای تلویزیون در روز بحث دیگری است چرا که در آن صورت شما نمی‌توانید روشنایی اتاق خود را کنترل کنید. در این مورد نیز نکاتی را ذکر خواهیم کرد.

 

جابجا کردن وسایل

اگر قصد خرید یک تلویزیون جدید استاندارد ندارید چندین راه برای شما وجود دارد. یک راه این است که یک چراغ با نور ملایم را در پشت تلویزیون قرار دهید. این کار علاوه بر این که مشکلی برای چشم شما بوجود نمی‌آورد.

راه حل دیگری که برای این مشکل وجود دارد استفاده از پایه دیواری متحرک است. بنابراین در هر نقطه از منزل یا اتاق که بودید اگر عکس لامپ در تصویر بیفتد میتوانید با حرکت دادن پایه تلویزیون این مشکل را برطرف کنید.

اگر خانه شما پنجره‌های زیادی دارد و اتاق تلویزیون نورگیر است بهتر است از پرده‌هایی تیره استفاده کنید که اگر نور آفتاب روی تلویزیون شما را اذیت کرد، جلوی آن را بگیرید.

 

و اما ساده‌ترین راه حل:

یکی از بهترین و ساده‌ترین راه حل ها برای حل این مشکل، استفاده از یک محافظ صفحه تلویزیون است. این محافظ‌ها علاوه بر بالا بردن عمر مفید تلویزیون شما و حفاظت آن در برابر آلودگی و آسیب دیدگی، اثر تابش نور (چه لامپ و چه آفتاب)

را بسیار کاهش می‌دهد. تلویزیون شما در هر نوع و هر سایزی باشد، می‌توانید محافظ صفحه مناسب آن را از وروان کالا تهیه کنید.