01
آبان

آموزش کامل تمام مراحل نصب تلویزیون تلویزیون روی دیوار

نصب تلویزیون روی دیوار یکی از فنون مهم در دکوراسیون خانه است که تأثیر زیادی در زیبایی خانه و اتاق شما دارد. نصب تلویزیون روی دیوار می‌تواند به تجربه‌ای خوشایند برای شما تبدیل گردد. با افزایش روزافزون مقبولیت تلویزیون‌های تخت و فلت مانند ال سی دی، ال ای دی و پلاسما افراد بیشتری علاقه‌مند به نصب تلویزیون خود بر روی دیوار شده‌اند. از طرفی استفاده از آن بسیار آسان و مقرون به صرفه است. از آن جهت که علاوه بر ارزان بودن نسبت به میز تلویزیون، حمل آن بسیار راحت‌تر است. بنا به درخواست شما عزیزان در این مطلب آموزش کامل و مرحله به مرحله نصب پایه دیواری تلویزیون را برای شما آماده کرده‌ایم. همچنین شما می‌توانید پس از خرید پایه دیواری از وروان کالا خدمات نصب پایه دیواری را دریافت کنید.

پیش از شروع نصب، محلی که می‌خواهید تلویزیون را در آن نصب کنید انتخاب کنید. این مورد در مطالب پیشین به تفصیل مطرح شده است که می‌توانید آنها را از اینجا مطالعه کنید.

ارتفاع پایه دیواری

مدل‌های پایه دیواری

 

مرحله اول: براکت را به تلویزیون خود وصل کنید

 • ابتدا شما باید یک براکت دیواری کاملا متناسب با مدل و سایز تلویزیون خود تهیه کنید. شما می‌توانید از فروشگاه‌های فروش لوازم جانبی تلویزیون آن ار بخرید و یا فروشگاه‌های آنلاینی مثل وروان کالا سفارش دهید و آن را درب منزل تحویل بگیرید. برای اطلاع از براکت دیواری مناسب تلویزیون خود می‌توانید با ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره‌مند گردید.

ممکن است شما براکتی تهیه کنید که به تلویزیون‌های ۳۲ تا ۶۵ اینچ هم بخورد. این مورد را حتما هنگام خرید عنوان کنید.

 

 • اگر پایه رومیزی تلویزیون شما به آن وصل شده است آن را جدا کنید. اما اگر آن را تازه از جعبه درآوردید و پایه از آن جداست آن را به تلویزیون متصل نکنید.
 • حال روی تلویزیون (قسمت جلوی آن) را روی سطحی نرم قرار دهید. در این مرحله اگر تردیدی در قرار دادن سطح تلویزیون خود روی سطحی دارید حتما دفترچه راهنما را مطالعه کنید. برای برخی از تلویزیون‌های پلاسما براکت باید در حالت ایستاده نصب نمود.

 • در پشت تلویزیون خود ۴ سوراخ وجود دارند. این‌ها نقاطی هستند که شما باید براکتی که تهیه نمودید را در آن نصب کنید. اگر درون این سوراخ‌ها پرچی وجود دارد آن‌ها را خارج کنید.

 • قطعات براکت را در پشت تلویزیون خود در محل‌های تعبیه شده قرار دهید. از درست قرار دادن پایه دیواری در محل مناسب آن اطمینان حاصل کنید.

 • با استفاده از پیچ گوشتی و یا چهارسو براکت را به تلویزیون وصل و کاملا آن را محکم کنید. براکت به هیچ عنوان نباید در جای خود لق بزند. اگر براکت شما دارای واشر است، میتوانید برای اطمینان حاصل کردن از محکم شدن باکت در پشت تلویزیون خود از آن‌ها نیز استفاده کنید.

 

حالا نوبت نصب تلویزیون و پایه دیواری به دیوار است

 

 • ستون را در دیوار خود پیدا کنید. وسط ستون در دیوار را علامت بزنید. به طور استاندارد ستون حدود ۴ سانتی‌متر عرض است. اگر تلویزیون را در جای درست دیوار و در ستون نصب نکنید ممکن است به دیوار فشار آورده و اگر دیوار قادر به تحمل این وزن نباشد تلویزیون به زمین بیفتد. در این صورت شما با یک دیوار و تلویزیون خراب مواجه خواهید بود.
 • بهترین راه برای پیدا کردن محل ستون استفاده از یک ستون‌یاب برقی است که می‌توانید آن را از مغازه‌های الکتریکی تهیه و کرایه کنید.
 • راه دیگر این است که اگر از ساخت اصولی خانه خود مطمئن هستید از گوشه نزدیک‌ترین دیوار به محلی که می‌خواهید تلویزیون را نصب کنید ۱۶ اینچ به ۱۶ اینچ اندازه بگیرید تا محل نزدیک‌ترین ستون به نقطه مورد نظر را بیابید.
 • اگر در پیدا کردن محل ستون دیوار سردرگم شده‌اید و دیگر راهی ندارید با ضربه زدن به دیوار محل آن را پیدا کنید؛ اگر صدای پوکی بدهد یعنی ستون پشت این قسمت نیست و اگر حس کردید صدای ضربه به قسمت مهمی را شنیدید ستون در همانجاست. برای حصول اطمینان بیشتر در نقطه مورد نظر یک میخ را با چکش به دیوار فرو کنید اگر به سرعت فرو رفت یعنی پشت دیوار خالی‌ست اگر فرو بردن میخ در دیوار نیاز به ضربه‌های محکم‌تری داشت یعنی محل ستون را درست پیدا کرده‌اید.

 • حال با استفاده از یک مداد محل ستون را در دیوار علامت بزنید. دقت کنید که نقطه‌هایی که در دیوار علامت می‌زنید در یک راستا باشند. در این مرحله دقت لازم را داشته باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 • حال با یک دریل نقاطی که مشخص کردید را طبق الگوی براکت دیواری خود سوراخ کنید. توجه داشته باشید که سوراخ‌هایی که در دیوار ایجاد میکنید خیلی بزرگتر از پیچ‌های مورد نظر نباشد.

 • حال با توجه به سوراخ‌هایی که در دیوار ایجاد کرده‌اید بست دیواری براکت را روی دیوار قرار دهید. در این مرحله به فرد دیگری برای کمک احتیاج دارید.

 • بست دیواری را روی دیوار نگاه داشته و از بزرگترین پیچ برای وصل کردن آن به دیوار شروع کنید. می‌توانید این کار را با استفاده از دریل نیز انجام دهید. بار دگر چک کنید که براکت در یک خط صاف قرار بگیرد.

 • اگر می‌خواهید پایه‌ها را پنهان کنید دو سوراخ دیگر در دیوار باید ایجاد کنید.
 • در قسمت میانی براکت یک سوراخ مربعی شکل ایجاد کنید. تمام براکت دیواری‌ها باید چنین قسمتی را برای این منظور در خود داشته باشند.

 • سوراخی مربعی را حدود ۳۰ سانتی‌متر بالاتر از زمین در قسمت پوک دیوار ایجاد کنید. این سوراخ باید کوچک‌تر از سوراخ فوقانی باشد.

 • حال کابل‌ها را از سوراخ اول رد کرده و از سوراخ دوم بیرون بیاورید.

آموزش کامل مخفی کردن سیم‌های پشت تلویزیون را از اینجا مطالعه کنید.

 • حال تلویزیون را بردارید و آن را به براکت آویزان کنید. از محکم شدن بست‌ها به تلویزیون اطمینان حاصل کنید.

 • قبل از آن که تلویزیون را رها کنید مطمئن شوید که براکت و تلویزیون به دیوار محکم شده و دیوار تحمل وزن آن‌ها را دارد. حال می‌توانید تلویزیون خود را به برق بزنید و آن را روشن کنید.

 • خسته نباشید! تلویزیون شما با موفقیت به دیوار وصل شد.

 

شما می‌توانید ویدئوی آموزش کامل نصب تلویزیون روی دیوار را از اینجا مشاهده و دریافت کنید

منبع: https://www.wikihow.com/Mount-a-Flat-Screen-TV